Ali Kaan BAŞHAN

Kendi Kişisel Blogum

Son Yazılar

özgürüz

Yaşlanınca Özgürüz

Bu yazımda da önce başlığı attım, başlığı atar atmaz, şuanki durumumu anlatmak geldi aklıma. Şuan öğrenciyim bundan yıllar öncede öğrenciydim ve bir sıkıntı olmazsa ileride de öğrenci olmaya devam edeceğim. Küçükken oyun oynayacak yaşlardayken okul ödevlerini istemeden zorlada olsa yapmak için daha az oyun oynadığımı, çizgi film izlediğimi hatırlıyorum ( bunları kendi başıma değil dış etmenler yüzünden böyle yapıyordum, zaten o yaştaki bir çocuğa ders çalışmayı anlatabiliyorsanız ya o çocuk yaşıtlarından çok daha ileride yada siz çok iyi anlatıyorsunuz demektir. Bunun dışındaki durumlarda o çocuğa ya zorla yaptırmaktan yada rüşvet vermekten başka bir çareniz kalmıyor o çocuğun ödev yapması için, ders çalışması için) bana sorarsanız o zamanlar iyi mi oldu, öyle mi yapılması gerekiyordu diye, bence kötü oldu. En az 12 yıl ilerisini düşünerek çocuğa şimdiden alıştırma adı altında eziyet çektiriyorsunuz en azından bende böyleydi. 5. sınıf ve 6. sınıflara doğru ders çalışmamaya başladım ( bundan öncede çalışmıyordum fazla ama çalış denilince televizyonu falan kapatınca, yasaklayınca mecbur bakıyordum derslere ) daha sonra bizim o zamanlarda adı ” SBS ” olan liseye giriş sınavları için öğretmenlerin okulda yaptırdıklarıyla ve sınava az bir zaman kala çalışmamla ( ders çalıştım diyorum ama onlarda hani ödevleri yapmak gibi bir şey, bir kaç tık fazlası ).

Çalışmaya Çalıştım

Liseye gittim, lisenin ilk zamanları inanın ders çalışmaya çalıştım. Bana sorarsanız çalışıyordum. Ardından ilk sınava girdim. O kadar ezberlediğim yerlerden sormayıp basit basit ben öğretmen olsam sormayacağım şeyleri sorunca ben sınavlardan oldukça düşük notlar alınca başlangıçta bıraktım. Ardından  11.sınıf ile 12.sınıf arasındaki o yaz tatilinde biri bir şey diyerek değil, kendi kendime ders çalışma bilincimi denir artık ne deniyorsa onu oturduğum yerden edindim. Ders çalışmaya başladım. Ders çalışıyorum ama ders çalışmamış biri için nasıl bir işkence,eziyet anlatamam. Aslında eziyet yada işkence gibi gelmiyordu fakat yaptıklarımı düşününce tekrar aynılarını yapsam mı diye düşününce öyle geliyordu. Yani bir şeyler zor geliyorsa, yapmadığınız içindir. O yapacağınız şeyleri düşünmezseniz sadece yaparsanız zor gelmez. Hatta markete gidip bir şeyler bile alabilirsiniz böyle yaparsanız 🙂 . Neyse 12.sınıfta ders çalışmaya başladıktan sonra biraz zaman geçmesinin ardından ders çalışmayı öğrendim.

Bir şeyi istemeden önce öğretmeniz gerek

Çocuğunuza ders çalış diyorsunuz, ama olay o kitabın başında belli bir süre geçirmek değil. O çocuğa şunu şöyle yapacaksın bunu böyle yapacaksın diye gösteren birinin olması gerekiyor. Bende nasıl yapacağımı kendi kendime öğrendikten sonra ders çalışmaya başladım vesaire vesaire. Bu kadar zaman geçti, düşününce okul hayatımı aklıma gelen şey: Okulda gördüğüm hoşuma giden insanlar ve tiksindiğim insanlar 🙂 O kadar sene boyunca zaman harcayıp ders konusunda pek bir şey bilmiyormuş gibi hissediyorum. Sorsanız tarihlerle ilgili şeyleri inanın söyleyemem. Sorsanız biyolojiyle ilgili şeyleri bunuda söyleyemem. Sonuçta insanız ve biliyoruz ki bir kaç seneye unutacağız gördüğümüz şeyleri çok etki yapmayan şeylerse hayatımızda. Unutacağımız halde, ileride üniversiteye gitsek bile hoşumuza giden bir iş bulabileceğimiz kesin olmadığı halde bende dahil hepimiz emek sarf ediyoruz. Unutabilen bir hafızamız olmasına rağmen.

Her yazının bir sonucu olmasına gerek yok ama sonuca bağlarsam, inanın bana sonsuza kadar yetecek para verseniz okumam.

“Yaşlanınca Özgürüz” için bir cevap

  1. Anonim dedi ki:

    Özgürlük ondan ne anladığımızla ilintili. Özgür değiliz ama yaşamayı unutmadan yaşamaya çalışmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yazılardan Haberin Olsun Mail adresim:

Kategoriler